В Ірані знову переслідують жінок, які не носять хіджаб, — тепер за допомогою «цифрового шаріату»

В Ірані знову переслідують жінок, які не носять хіджаб, — тепер за допомогою «цифрового шаріату». Поки що система справляється погано: наприклад, штрафи виписують довговолосим чоловікам. В Ірані знову переслідують жінок, які не носять хіджаб, — тепер за допомогою «цифрового шаріату»

Хіджаб залишається одним із головних символів Ірану. Влада країни вбачає в обов’язках жінок носити хустку на обличчі, і в жодному разі від цієї традиції не можна відмовлятися. Але значна частина населення не просто не приймає хіджаби, а й готова активно протестувати проти них. З середини квітня в країні розпочалася нова кампанія боротьби за моральність, причому для досягнення своїх цілей влада намагається діяти м’яко і хитро — за допомогою несуттєвих обмежень та системи «розумних камер». Через технологічне відставання країни такі заходи працюють не дуже ефективно — наприклад, за вихід на вулицю без хіджабу іноді штрафують чоловіків.

Довгі роки влада намагалася мобілізувати населення. І це не пішло режиму на користь
Протестні акції самі собою складно назвати чимось несподіваним для Ірану. Народні виступи стали звичним явищем для ісламської республіки як мінімум із другої половини 1990-х років. Локальні заворушення відбуваються регулярно то тут, то там. Великі протести теж бувають з певною періодичністю: у  1999 , 2009 , 2017-2018 та  2019 роках.

Проте виступи осені 2022 відрізняються. Справа не лише у широкій географії та кількості учасників. До цього всі великі протести або об’єднувалися економічним порядком (подорожчання бензину чи продуктів харчування), або мали вузьке політичне завдання (як, наприклад, перерахунок результату виборів).

Однак цього разу протест уперше був настільки чітко спрямований проти державного устрою ісламської республіки як такої. Дивно й те, що рушійною силою стали жінки, які виступили проти головного символу ісламського ладу – обов’язкового мусульманського дрес-коду.

Ефект від нових обмежень невеликий, але все-таки він є

У питанні цифровізації системи покарань Іран перебуває лише на початку шляху. У той же час влада Ірану працює над розвитком технології і залучає в тому числі людський ресурс.

«Останні два тижні в метро та інших громадських місцях з’явилися жінки в  чадрах , які підходять до дівчат без хусток і кажуть: „Дотримуйтесь, будь ласка, хіджаб!“ Навіть у багатих районах, де найменше релігійних людей, тепер регулярно чергують жінки у чорних покривалах », – розповідає одна мешканка Тегерана.

За її словами, влада намагається таким чином показати, «мовляв, самі іранці обурені відсутністю хіджабів»:

«Щоправда, я частіше бачила, що коли така жінка в чадрі робить зауваження іншим у громадському місці, на неї тут же накидаються оточуючі і починають лаяти. ».

Незважаючи на те, що поліція на вулицях так і не з’явилася, а нові методи виглядають недосконалими, певний ефект вони, схоже, мають. Так деякі активістки почали скаржитися, що тепер без хустки їх відмовляються возити таксисти. Багато хто переживає, що їхній автомобіль через таких пасажирів буде заблокований і вони втратять основний спосіб заробітку.

«Я щодня їжджу на метро – і завжди без хустки на голові. Поки ніяких проблем не було, тільки у вагонах почали оголошувати гучним зв’язком, щоб усі не забували надіти хустки, — розповідає інша столична мешканка. — Але тепер я намагаюся не ходити до кафе. Хустку я не одягну принципово, але я знаю, що через мене кафе може закрити поліція».

Оценить статью
Новости IT
Добавить комментарий