Твір Івана Франка «Захар Беркут» — класика яку варто прочитати кожному

Іван Франко був революціонером який відстоював право на свободу простого народу. Це було показано у його книзі «Захар Беркут», яку ви можете знайти за посиланням https://sens.in.ua/. Твір «Захар Беркут», це класика української літературі, розповідь про сміливість, відвагу й кмітливість селян, любов до своєї землі та свободу, право вибору, де і як жити, як будувати свою долю. В особі головного героя Захара Беркута зібрано всю мудрість українського народу.

Про автора

Іван Якович Франко – відомий український письменник, публіцист, організатор революційного руху у Галичині, був номінований на Нобелівську премію.

Іван Якович Франко

Народився геній української літератури у сім’ї коваля. Закінчив школу та Дрогобицьку гімназію, працював репетитором, багато читав та писав вірші з дитинства. У дев’ятнадцять років вступив до Львівського університету, який закінчив лише через п’ятнадцять років, бо постійно брав участь в українському русі за демократичні свободи та тричі потрапляв до в’язниці. Писав твори польською, українською, німецькою та російською мовами, його роботи багато разів були екранізовані.

Франку належать такі твори, як:

 • «Перехресні стежки»;
 • «Стовпи суспільства»;
 • «Заради сімейного вогнища»;
 • «Зів’яле листя»…

Ці та інші твори Франка ви можете придбати у книжковому інтернет-магазині «СЕНС».

Сюжет книги «Захар Беркут»

Східні Карпати, невелике село Тухля, мешканці якого вільно живуть, не знаючи бід. Одного дня все змінилося — князь Данило дарує село боярину Тугару Вовку. У боярина є красуня дочка Мирослава, вихована батьком у жорстких спартанських умовах і не поступається будь-якому молодику в умінні полювати. Боярин із дочкою вирушають на полювання, взявши як провідника Максима Беркута, сина Захара — шановану в селі людину.

Ідуть вони на ведмедя і в якийсь момент Мирослава провалюється в ведмеже лігво. Максим рятує її від смертельної небезпеки. Дівчина тисне рятівнику руку і розуміє, що закохана в нього, Максим теж зачарований нею.

Коли вони повертаються з полювання, Максим розповідає легенду про долину, і показує ту скелю яка охороняє їх спокій. Хлопець просить руки дівчини у боярина. Тугар розлютився — яке нахабство, його дочка не рівня смерду. Однак дівчина згодна, вона дарує Максимові свій поцілунок і клянеться бути з ним. Тугар нічого не відповідає дочці.

Захару Беркуту понад дев’яносто років, але він зберіг горду поставу та ясну голову. Старійшина чудово розуміється на травах і допомагає селянам лікувати хвороби. Три роки він жив при монастирі, тому є найшанованішою в селі людиною.

Тугар намагається встановити на нових землях свої порядки — жорстоко карає лісничого, чим розлючує людей. У селі збирається громадський суд, на нього приходить Тугар Вовк. Старійшини закликають дати спокій селу та визнати людей вільними, бо їм необхідно боротися зі страшнішим ворогом – монгольською ордою, яка вбиває і знищує все на своєму шляху.

Однак Тугар просить приєднатися до нього за для боротьби проти орди, він уже зустрічався з ними на Калці, тож зможе допомогти відбити село. Але тут виходить каліка, який колись воював із Тугаром і викриває його на брехні. Вовк накидається на нього і вбиває привселюдно, не встигнувши дати домовити.

Громада виганяє Вовка із села і тоді він їде до монголів та пропонує їм свою допомогу у завоюванні земель у Карпатах, обіцяючи привести їх найкоротшою дорогою. Мирослава бачачи, як володіє мовою монголів її батько, розуміє, що він зрадник, і їй стає страшно за Максима.

Батько разом з ордою йде й дає дочці обіцянку не вбивати її коханого. А тим часом Максим поєднується з воїнами боярина, і в них відбувається сутичка з Вовком та монголами, які вбивають усіх, а Беркута беруть у полон.

Мирослава приходить до селян і розповідає план Максима як перемогти орду – треба піти всім із села, не залишивши ніяких харчів, і завалити вихід із долини камінням, а коли монголи почнуть вибиратися по скелях, то вбивати їх. Так і сталося. Сюжет книги "Захар Беркут"

Мирослава пробирається до табору, де знаходиться Максим, побачивши її, хлопець підбадьорюється. Розуміючи, що з долини їм не вибратися, Тугар іде на переговори до Захара, і просить їх випустити з котловану за Максимову волю. Той відмовляється, розуміючи, що життя однієї людини, навіть сина, не може бути важливішим за життя всього краю. Дізнавшись про це, Мирослава зневіряється…

Чому варто читати класичну українську літературу та де її купити

 1. Класична українська література стала сьогодні основними ліками в епоху соціальних мереж. Слід читати класичну літературу, тому що вона змушує глибоко думати та концентруватися. Для того, щоб позбавитися поверхневості та нетерпіння, яке притаманне прискореному життю 21 століття.
 2. Слід читати більше української класичної літератури, тому що щоденна практика змусить вас відвернутися від отруйної маси гніву, поблажливості та веселощів, які зараз поширені у ЗМІ.
 3. Колективний розум занадто легко дозволяє ділитися один з одним лише поверхневими частинами самих себе. А читання літератури дозволить навчитися проникати у саму суть.
 4. Українська класична література не тільки дає стимул, якого прагне ваш розум, але також досліджує вічні питання та боротьбу про те, що означає бути людиною. І коли ви досліджуєте ці питання, досліджуючи глибоку думку, яку несе класична література, ви виявляєте цінні ідеї, які роблять вас краще підготовленими до того, щоб вирішувати проблеми, а не просто турбуватися про них.
 5. Читати твори української класичної літератури — означає взаємодіяти з роботами найрозумніших українських письменників. Це можливість ставати краще, шукати і цінувати красу, розмірковувати над важливими питаннями, слідувати лінії думки, концентруватися, перетворювати символи мови на образ у вашій уяві, зважувати твердження, аналізувати, вправляти здібності свого розуму.

Інтернет магазин книг «СЕНС» пропонує широкий асортимент книг української та світової класичної літератури інтернет. Тут можна вибрати та купити книги таких авторів:

 • Іван Франко
 • Василь Стус
 • Леся Українка
 • Марко Вовочок
 • Михайло Коцюбинський…

«СЕНС» станемо вашим провідником у справді бездонний світ української класичної літератури. Оформіть замовлення через кошик на сайті https://sens.in.ua/ або зателефонуйте 093-504-40-70.

Оценить статью
Новости IT
Добавить комментарий