Що таке фондовий ринок та фондова біржа простими словами

Фондовий ринок простими словами — це ринок, де купують та продають цінні папери: акції, облігації, паї біржових фондів ETF. Фондова біржа працює як механізм, через який здійснюється торгівля цінними паперами та взаємодіють учасники фондового ринку.

Як влаштований фондовий ринок

У цій статті йдеться про фондовий ринок США, що має багаторічну історію і представляє найбільший у світі ринок цінних паперів. Американські біржі NYSE та NASDAQ є найбільшими за капіталізацією та найбільш привабливими для інвесторів.

Американців знайомлять з такими поняттями як фондовий ринок та біржа ще зі школи, акціями в США володіють не лише мільйонери, а й багато простих громадян. Вибравши інвестиції в акції чи інші цінні папери, інвестор отримує низку переваг у порівнянні із заробітками від банківського депозиту чи приватного бізнесу. Ця стаття допоможе вам зрозуміти, що являє собою фондовий ринок і його учасники, і як він працює.

Фондовий ринок можна пояснити як механізм залучення інвестицій до бюджету публічної компанії чи країни, який дозволяє торгувати цінними паперами (акціями та облігаціями), заробляючи на біржі. У сукупності з фінансово-кредитним ринком, фондовий ринок відіграє важливу роль у світовій економіці, надаючи можливості для розвитку інфраструктури та добробуту населення.

Учасники фондового ринку

  • Компанії — виходять на біржі для продажу акцій/облігацій на ринку та залучення грошей для розвитку.
  • Держави — випускають облігації для залучення інвестицій в економіку країни.
  • Приватні інвестори — вибирають інвестиції в акції або облігації як спосіб заробітку.
  • Брокери — є обов’язковими посередниками між інвесторами та біржею.
  • Біржа — забезпечує механізм торгів через дилерів, андеррайтерів, є також депозитарії та інші учасники.
  • Інституційні інвестори — це юридичні особи, які торгують великими пакетами акцій та забезпечують більшу частину торгівлі на біржі. До них відносяться: інвестиційні фонди, пенсійні фонди, фінансові та страхові організації, банки та кредитні спілки.

Крім правил, що діють безпосередньо на фондовій біржі, такий вид діяльності як продаж/купівля цінних паперів регулюється державними органами кожної конкретної країни. В США це Комісія з цінних паперів і бірж (SEC — Securities and Exchange Commission).

Що таке фондова біржа

Першими у світовій історії були європейські біржі, які розпочинали свою діяльність у форматі купівлі-продажу товарів. З розвитком міжнародної торгівлі, промисловості, залізниць та банків став зростати ринок цінних паперів. Серед найвідоміших фондових бірж були Амстердамська та Лондонська, на яких відбувалися угоди з цінними паперами ще у далекому 17 столітті.

Через випуск векселів та облігацій, промислові компанії та банки залучали інвестиції для свого розвитку, а заможні громадяни та підприємці отримали альтернативну банку можливість вкладу своїх коштів.

Будівля Лондонської фондової біржі була побудована в 1801 році, куди переїхали галасливі брокери (посередники між покупцями та продавцями цінних паперів) з невеликого кафе на Чандж Еллі (ChangeAlley) «У Джонатана», де вони проводили угоди та взаєморозрахунки.

Нью-Йоркська фондова біржа (NYSE) була заснована в 1817 році, її історія схожа на Лондонську, оскільки вона теж виросла зі зборів ділових людей у ​​кав’ярні Tontine Coffee House.

Сьогодні майже дві третини угод, що стосуються фондового ринку, відбуваються на Нью-Йоркській біржі. Вулиця Уолл-Стріт (Wall Street) у Нью-Йорку, де вона знаходиться, асоціюється зі світовим фінансовим центром.

Друга за величиною біржа NASDAQ (NASD) була створена вже в 1971 як повністю електронна, що не має фізичної будівлі.

На відміну від старих практик кричущих брокерів, які приймають заявки на купівлю та продаж телефоном від інвесторів, які ми звикли бачити в кіно «про Уолл-Стріт», діяльність сучасних бірж повністю переведена в електронний формат. Всі учасники взаємодіють один з одним через натискання клавіш, а робота співробітників на NYSE візуально більш схожа на роботу звичайного офісу.

Сьогодні робота всіх сучасних фондових бірж організована в електронному вигляді та торги відбуваються онлайн через спеціальні торгові програми (торговельні термінали). Враховуючи величезну кількість учасників та процесів торгівлі, біржі використовують електронні системи ECN (Electronic Communication Network), які дозволяють автоматизувати здійснення угод купівлі-продажу. Простіше кажучи, процеси ухвалення та виконання заявок купівлі/продажу на біржі відбувається завдяки ECN, відповідно до черги надходження.

Під час пандемії COVID-19 у березні 2020 року біржі NYSE, що має свій торговий зал, довелося тимчасово закрити його через карантинні заходи, перейшовши повністю на електронні торги, хоча на той момент близько 18% від загального обсягу торгів припадало на фізичний торговий майданчик.

Фондова біржа сьогодні представляє собою організацію з безліччю підрозділів, кожен із яких виконує свої функції в організацію процесу торгів, укладання угод, ведення обліку тощо. Узагальнюючи, можна дати таке визначення: фондова біржа — це юридична особа, яка виконує ряд функцій для організації процесу первинного продажу цінних паперів (IPO) та подальшого ведення торгів цінними паперами на біржі.

Кожна фондова біржа:

  • має встановлені правила та стандарти роботи;
  • має налагоджені методи контролю (регулятивна функція) та інформаційного оповіщення;
  • дає певні гарантії учасникам торгів;
  • виконує функції вирішення спорів.

Регулятивна функція біржі

Оскільки біржова діяльність ліцензується і регулюється державою, на біржу покладено як функції організатора торгів, так і й деякі регулятивні функції. Наприклад, біржа зобов’язана здійснювати моніторинг ринку з метою припинення цінових маніпуляцій, махінацій із цінними паперами та порушень правил здійснення брокерської діяльності.

Заробляє біржа беручи комісію з учасників торгів; плати за лістинг (IPO); вступних, щорічних та цільових внесків членів біржі та інше. Розміри комісій та зборів відрізняються на кожній конкретній біржі, наприклад, вартість IPO на біржі NASDAQ дешевша, ніж на NYSE.

Оценить статью
Новости IT
Добавить комментарий