Вінілова платівка: історія та сучасність

Вінілова платівка пройшла цікавий шлях. Раніше отримати в подарунок грамплатівку вважалося верхом щастя. Багато хто їх колекціонував, ними обмінювалися, за ними вистоювали довжелезні черги до магазинів, аби нарешті потримати в руках омріяну радість. Зараз легко придбати будь-яку платівку без черг в інтернет-магазині Vinyla Corner. Вінілова платівка: історія та сучасність

З чого починалася історія грамплатівки

У далекому 1877 році з’явилися воскові циліндри, з яких і почалася історія вінілу.

  1. Перша фонограма була записана в цьому році на звуковому носії фонографа Т. А. Едісона. Але віск дуже крихкий матеріал, тому треба було знайти щось витриваліше.

  2. Перша фабрика платівок була відкрита в США наприкінці 19 ст., після чого аналогічні фабрики з‘явилися в багатьох країнах Європи та в США.

  3. Перші платівки були односторонніми. Зафіксовано близько 3 тисяч платівок, загальний тираж яких сягає понад 4 млн екземплярів.

  4. На початку 20 століття платівки почали виготовляти за допомогою каучуку та смол. Звісно, що ці матеріали міцніші за віск, але вони потребували дорогої апаратури. Тому експерименти продовжилися.

  5. Наприкінці 20-х — початку 30-х років для виготовлення платівок почали використовувати поліхлорвініл, що дозволило значно здешевити процес виготовлення платівок та зробити їх якіснішими.

“Золота доба” вінілу

Справжній бум в історії грамплатівок відбувається в 30-40-х роках 20 століття. Перша платівка, що довго грає з’явилася в 1948 в США. Короткі платівки на одну пісню почали замінюватися двосторонніми, окрім того, з’явилися Long Play, головною ознакою яких став довготривалий звук. Тільки в 1940 році було видано понад 55 млн грамплатівок. Цей період в історії вінілу можна вважати “золотим”.

  1. З другої половини 20 століття відбувається масовий випуск грамплатівок. В цей на зміну монофонічних варіантів приходять стереофонічні, що дозволило оживити звучання, зробити його більш об’ємним та максимально наблизити до натурального. Випуск гнучких платівок у Франції став першим кроком на шляху появи майбутніх “звукових журналів”.

  2. В 1964 році в СРСР було засновано фірму «Мелодія», яка вважалася найбільшим виробником грамплатівок, що позначалося на високих тиражах. Більша частина репертуару платівок фірми «Мелодія» складалася з естрадних, класичних та народних творів.

Сьогодення. Друге життя вінілу

Наприкінці 20 століття з появою спочатку касетних програвачів, а потім компакт-дисків популярність вінілових платівок скоротилася, але зовсім не зникла. Основними покупцями вінілу в ці роки були колекціонери, диск-жокеї та аудіофіли.

Зараз мода на вініл повертається. Сьогодні придбати вінілову платівку можна в приватних колекціях, в інтернет-магазинах, на окремих музичних сайтах, а також на різноманітних “блошиних ринках”.

Оценить статью
Новости IT
Добавить комментарий