Ческі-Крумлов — одне з найкрасивіших міст Чехії

Ческі-Крумлов — одне з найкрасивіших міст Чехії Еще

Ческі-Крумлов (або Чеський Крумлов) в Чехії — одне з найпривабливіших для туристів міст, розповідає мандрівник Сподін Ігор Юрійович. Воно цікаве своїм величним замковим комплексом, внесеним до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, численними музеями і веселими фестивалями. Але, головне, чим приваблює це невеличке містечко — атмосфера. Тут панує дух старовинної, романтичною, майже казковою атмосфери, можливістю перенестися на кілька століть назад і відчути себе жителем Середньовіччя. Ческі-Крумлов розташований по обидва береги річки Влтави на півдні Чехії. Його природну красу доповнює еклектична архітектура, що гармонійно поєднує готичний стиль, ренесанс і бароко. В історичному центрі міста розташовано більше 300 будинків-пам’яток, а вузькі звивисті вулички, старі корчми і трактири зберігають безліч переказів і легенд.

Історія і сучасність

Назва Ческі-Крумлова походить від латинського «castrum crumnau» або старовинного німецького словосполучення «krumben Ouwe», що означає горбистий луг. Його історія почалася XIII в. з будівництва знаменитого замку, який повинен був захищати важливий торговий шлях, що проходить по Богемії.

Рівно 300 років — з 1302 по 1602 рр. місто було резиденцією Рожмберків — відомого в Чехії феодального роду, чиї представники входили в аристократичне суспільство, прославилися як талановиті політики, меценати і цінителі мистецтва. На період їх правління припав «золотий вік» міста. З XVII ст. ним володіли імператор Рудольф II, Фердинанд II, династії Еггенберг і Шварценбергов.

Що варто подивитися в місті і куди піти

Замок Крумлова

Замок Ческі-Крумлова — другий за розмірами замковий комплекс в Чехії після Празького Граду, один з найпомітніших в Центральній Європі. Він розташований на крутому скелястому мисі, займає територію близько 11 га і служить архітектурною домінантою міста.

Комплекс включає п’ять дворів з чотирма десятками будівель XIV-XVII ст., побудованих в різних стилях (палати графа, монетний двір, стайні, вежі, каплиця і ін.), парк, фонтан, театр і кілька мостів.

Перед входом в замок, на лівому березі Влтави, знаходиться Ведмежий рів, де за традицією, яка встановилася ще за часів царювання Рожмберків, прийнято тримати ведмедів.

Найбільш примітні з точки зору культурної та архітектурної цінність споруди замку:

 • Червоні ворота;
 • Маленький замок з вежею і підвальній в’язницею;
 • кам’яний фонтан XVII ст.;
 • Бароковий театр XVII ст.;
 • Плещевий міст.

У замку також можна побачити лапідарій, де представлені оригінали кам’яних замкових скульптур, виконаних у стилі бароко, і оригінальні інтер’єри XVI, XVIII і XIX ст.

У замку Ческі-Крумлова зберігаються колекції картин епохи Відродження і унікальне зібрання фламандських гобеленів. Одна з його головних визначних пам’яток — Маскарадний зал, розписаний Йозефом Ледерера.

Замкова вежа

Замкова вежа — один із символів Ческі-Крумлова. Вона являє собою 6-поверхове спорудження циліндричної форми, побудоване на скелі, що нависає над річкою Влтава. Початок її будівництва датують серединою XIII в., але сьогоднішній свій вигляд вона придбала 1581 р. Вежа знаходиться між двома дворами Крумловського замку і оточена Малим градом — житловим палацом комплексу. В її підвалі розташована колишня в’язниця.

На башті обладнано оглядовий майданчик, звідки можна побачити мальовничий панорамний вид міста і околиць. Прикрашає вежу дзвін XV в.

Плащовий міст

Плащовий міст в Ческі-Крумлові — це 3-поверховий арочний коридор, що з’єднує 4-й і 5-й двори Крумловський замку. Він був побудований у другій половині XVIII ст. на місці дерев’яного розвідного попередника, а назву свою отримав від слова «плащ», яким в середні століття називався один з видів оборонних консутрукцій.

По нижньому рівню моста можна потрапити з Маскарадного залу театра, а по верхньому — з палацової галереї в парк. Міст прикрашають барокові скульптури християнських мучеників — Яна Непомуцького, Вацлава, Антоніна Падуанського і Фелікса.

Замковий театр

Унікальний театр XVII в. — знакова пам’ятка Ческі-Крумлова, пам’ятник міжнародного значення. Він розташований в замковому комплексі і є одним з найбільш збережених подібних споруд в світі.

Театр був побудований в 1682 р році в стилі бароко одним з перших в Європі. Його сцена має форму кільця, усередині якого обертається зал для глядачів. Вона до цих пір існує в первозданному вигляді з усім технічним оснащенням та обладнанням. Театр відкривається для відвідувачів тричі на рік. Тут можна побачити не тільки унікальну виставу, але також колекцію старовинних костюмів, сценічного реквізиту та декорацій.

Костел святого Віта

Костел святого Віта в Ческі-Крумлові по праву вважається архітектурним шедевром. Його будівництво почалося у 1340 р, але для віруючих собор був відкритий тільки через століття у 1439 р.

Архітектура храму повністю відповідає всім готичним канонам. Його довжина становить 44 метри, а ширина і висота — 20 м. Собор прикрашений унікальними старовинними фресками і різьбленим дерев’яним декором. Його особлива цінність — діючий орган XV в.

До костелу примикають дві каплиці — Воскресіння і Яна Непомуцького. В останній розташована усипальниця династій Рожмберків і Шварценберків.

Костел святого Віта в Ческі-Крумлові — діючий католицький храм, але часто він стає майданчиком для концертів духовної та органної музики.

Площа Згоди

Площа Згоди в Ческі-Крумлові — головна площа міста. На ній розташований чумний стовп, увінчаний статуєю Діви Марії, фонтан з декоративним водоймою і старовинні будинки, декоровані в техніці сграфіто. До послуг туристів тут безліч кафе, магазинів і музеїв.

Міська ратуша

На головній площі Ческі-Крумлова розташована міська Ратуша, датована початком XVII ст. Вона була створена шляхом з’єднання двох старовинних готичних будинків і тому дещо відрізняється від інших подібних споруд, тому що не має високого шпиля і парадного входу. В її підвальних приміщеннях знаходиться популярний у туристів музей тортур.

Синагога

Синагога в Ческі-Крумлові була побудована в 1909 р і стала першою будівлею в Австро-Угорщині, де використовувалася залізобетонна конструкція. Вона примітна тим, що одна з небагатьох практично не зазнала змін, незважаючи на світові війни і соціалістичне минуле Чехії.

Синагога звернена в сторону Єрусалиму. Навколо неї розбитий парк. Часто тут проходять культурні та громадські заходи.

Музей знарядь тортур

Музей знарядь тортур в Ческі-Крумлові користується незмінною популярністю у туристів. Він знаходиться в підвалах міської ратуші і має в своєму розпорядженні незвичайну колекцію, що розповідає про середньовічну інквізицію. Тут можна побачити зображення судових процесів, воскові фігури, знаряддя тортур і тілесних катувань, такі як «залізна діва», «іспанський чобіт», диба, кліщі та ін. Для повноти вражень огляд експозиції супроводжується звуковим супроводом і візуальними ефектами.

Музей маріонеток

Музей маріонеток в Ческі-Крумлові розташований в колишньому костелі святого Йошта. Тут зберігається унікальна колекція старовинних і сучасних чеських ляльок із зібрання Національного театру маріонеток. У музеї можна не тільки оглянути цікаву експозицію, а й придбати в якості сувеніру зроблену вручну ляльку.

Графітова шахта

У Ческі-Крумлові є незвичайний музей — графітова шахта, яка розміщується під землею і пропонує багато цікавої інформації по гірничій справі. Тут можна навіть проїхатися в вагончику по підземному тунелю.

Будинок казки (музей ляльок)

У центрі Ческі-Крумлова розташований унікальний «Будинок казки» — музей дорогоцінних ляльок з колекції празького Національного музею. Тут можна побачити домашній театр із замку Качина, виконаний в стилі класицизму, і майстерну механічну модель ярмаркової каруселі. У будівлі музею з мальовничими інтер’єрами часто проходять культурні заходи для дітей і дорослих, виставки робіт сучасних лялькарів і майстрів-різьбярів по дереву.

Музей воскових фігур

В одному зі старовинних особняків Ческі-Крумлова розташований цікавий Музей воскових фігур — філія празького музею. В його експозиції площею майже 600 кв.м можна побачити зображення видатних особистостей:

 • представників знаменитої династії Рожмберков,
 • Рульфо II,
 • Карла IV,
 • Вацлава Гавела,
 • Франтішека Йозефа,
 • Папу Римського Іоанна Павла II,
 • Пікассо,
 • Далі,
 • Луї Армстронга,
 • Майкла Джексона,
 • Міка Джаггера і інших знаменитостей різних епох.

Виставка складається з окремих сценок, багато з яких мають звуковий супровід.

Крумловський млин

Крумловський млин в Ческі-Крумлові — незвичайний музей, який розміщується в будівлі старовинного млина XIV ст. і пропонує дві різні експозиції: колекцію картин і збори історичних транспортних засоби. Шанувальники автомобільних і мотораритетів зможуть побачити тут давні моделі BMW, CZ, Jawa, Harley-Davidson і ін. Тут також представлені парові машини і виставка годин.

Розваги і активний відпочинок

У Ческі-Крумлові часто проводяться культурні заходи:

 • фестивалі,
 • концерти,
 • виставки,
 • історичні свята.

Найпопулярніший серед туристів — «середньовічний» фестиваль «п’ятипелюсткової троянди», що проходить кожен червень в день літнього сонцестояння. На весь час фестивалю Ческі-Крумлов немов переноситься в Середньовіччя. На площах і вулицях влаштовуються театралізовані вистави, відкриваються «старовинні» ярмарки, всюди грають музиканти, проходять лицарські турніри.

У липні-серпні в Ческі-Крумлові організовують не менш відомий Міжнародний музичний фестиваль, а в самому кінці літа сюди приїжджають любителі джазової та альтернативної музики на фестиваль «Джазовий Крумлов».

З активних розваг в місті поширене веслування на каное по Влтаві і інші водні види спорту, якими можна зайнятися на Липненському водосховищі, неподалік від Ческі-Крумлова.

Оценить статью
Добавить комментарий