Пустеля Сахара (з арабського «пустеля») — одна з найбільш легендарних і нещадних земель в світі, що несе в собі відчуття часу і сили природи, старовини, легенди, дива та таємниць. Пустеля Сахара відігравала  одну з найбільш ключових глав в західній історії.

Місцезнаходження

Покриваяючи більшу частину північної третини африканського континенту, або близько 3,5 мільйона квадратних миль, пустеля Сахара простирається на схід від Атлантичного океану близько на 3000 миль до річки Ніл і Червоного моря, і на південь від Атлаських гір Марокко і Середземноморскього берега більше ніж на 1000 миль до так званої савани Сахель. Більш ніж в 16 разів пустеля Сахара перевищує розмір Франції, а її частини займають майже всю Мавританію, Західну Сахару, Алжир, Лівію, Єгипет та Нігер; а ще південну половину Тунісу та північну частину Малі, Чаду та Судану

Пейзаж

Топографічні особливості пустелі Сахари включають в себе не тільки культові поля піску — дюни, а й безплідні гори, плато, піски, покриті гравієм рівнини, дрібні басейни і великі оазиси. Його найвища точка знаходиться в Чаді — Маунт-Куси (згаслий вулканічний кратер, який підноситься на 11,204 футів над рівнем моря на піку), а найнижча точка в Єгипті — Каттара (безводний оазис, який знаходиться на 436 футів нижче рівня моря на місці впадини).

Легендарні дюни на території пустелі Сахари, які покривають лише близько 15 відсотків всієї поверхні пустелі, знаходяться в основному на півночі центральної області, в країнах Алжиру та Лівії. Більшість піщаних дюн – навала піску, що завдяки  вітровій силі та під дією сили тяжіння, перетворюється в природнє диво, що нагадує гірські скульптури. Дюни мають навітряну сторону або зворотний укіс(backslope) і підвітряну сторону або поверхню сковзання(slipface). Переважаючі вітри наганяють пісок вгору по backslope, поки він не досягне гребеня, а потім руйнується під дією сили тяжіння, що збігають вниз по slipface. Вітер може залишати рифлену поверхню на своєму шляху.

Більше інформації про пустелі,природні явища, на наукові новини, ви зможете знайти на сайті Новини науки.

Дюни пустелі Сахари видно зі східного краю Марокко.

Дюни набувають різноманітні і складні форми. Кілька прикладів:

Піднімаючі дюни, які мають руки або «роги», розміщуються за вітром. Ці дюни формуються під вітрами, які дмуть з того ж напрямку протягом тривалого періоду.

Лінійні дюни, що мають довгі, прямі або злегка звивисті форми, можуть простягатись на кілька миль. Вони формуються під вітрами, які дмуть з будь-якого з двох напрямків.

Поперечні дюни, які різко чубаті, мають грубі шабле-образні форми, та лежать паралельно, можуть досягати майже тисячу футів у висоту і простягатись понад сто миль в довжину. Вони формуються у відповідність з переважаючим вітром, який змінив напрямок протягом тривалого періоду і перерозподілив піски більш ранніх дюн.

Зоряні дюни  мають центральні пірамідальні насипи з трьома або більше вихідними рукавами, кожен з яких является backslope та slipface. Зоряні дюни пустелі Сахари формуються під вітрами, які дмуть з декількох напрямків.

Купольні дюни мають насип овальної форми, що, як не дивно, не мають backslope або slipface. Порівняно рідкісно, вони мають тенденцію формуватися проти вітру у крайніх частинах дюни. Дюни пустелі Сахари з їх різними формами викликають багато запитань про динаміку їх утворення.

Источник: http://619.com.ua/


Добавить комментарий